Atopijski dermatitis kod beba i djece
Jeste li znali da je atopijski dermatitis najčešća dječja kožna bolest od koje pati više od 20% djece u visoko razvijenim zemljama i drugi najčešći razlog posjete dermatologu?
Drugi nazivi za atopijski dermatitis su atopijski ekcem i neurodermitis. Atopijski dermatitis kod beba i djece često je udružen s nekom od ostalih atopijskih bolesti poput alergijskog rinitisa, alergijske astme i alergije na hranu.
Osim na fizičko stanje novonastali kožni problemi mogu utjecati i na psihološko stanje pojedinca ali i osobe koja se brine o oboljelima (roditelji, njegovatelji). Što uzrokuje nastanak atopijskog dermatitisa?
Mogući uzroci za pojavu dermatitisa
Genetske predispozicije i povijest bolesti u obitelji navode se kao najčešći okidači za pojavu atopijskog dermatitisa kod beba i djece. U pravilu kožna bolest se javlja u prvih pet godina djetetova života.
Prema istraživanjima oko 20% beba i djece u svijetu zahvaćeno je ovom kožnom bolešću. Ako je u obitelji netko imao probleme s astmom ili alergijama na pelud veće su šanse da bi beba mogla patiti od atopijskog dermatitisa.
Ostali uzročnici:
- Onečišćen zrak u gradovima
- Alergeni (prašina, hrana, kućni ljubimci…)
- Dim cigareta
- Kemikalije (prašak za pranje, deterdženti…)
- Češanje već oštećene kože
Kako prepoznati atopijski dermatitis?
Simptomi atopijskog dermatitisa
Očituje se ekcemom (crveni ljuskavi osip), suhoćom kože i svrbežom, koji je za mnoge najneugodniji simptom ove kronične upalne bolesti kože jer može značajno narušiti kvalitetu života uzrokujući nemiran san, promjene raspoloženja i ostalo.
Ostali simptomi:
- Zadebljana koža
- Krastice na koži
- Crvenilo na koži
U nastavku možete pronaći savjete koji mogu biti učinkoviti pri liječenju i ublažavanju atopijskog dermatitisa kod beba i djece.
Liječenje atopijskog dermatitisa kod beba i djece
Liječenje atopijskog dermatitisa kod beba i djece je kompleksno zbog prirode same bolesti koja je dugotrajna, uz izmjenjivanje perioda smirenja i pogoršanja.
Uz prepoznavanje i izbjegavanje čimbenika koji pogoršavaju dermatitis, iznimno je bitna redovita i pravilna njega kože koja smanjuje učestalost i intenzitet razdoblja pogoršanja bolesti. Odnosno smanjuje potrebu za primjenom lokalnih kortikosteroida.
Ipak, kad do pogoršanja dođe, u dogovoru s liječnikom, primjenjuju se lokalni pripravci koji sadrže kortikosteroide.
Uz pridržavanje uputa o liječenju, kortikosteroidi predstavljaju siguran i učinkovit oblik terapije. Vrlo brzo smiruju svrbež i crvenilo i popravljaju kvalitetu života oboljelih.
Njega kože
Pravilna njega kože djece s atopijskim dermatitisom uključuje pridržavanje uputa o kupanju i primjeni emolijensa, masti i krema koje obnavljaju oštećenu kožnu barijeru, štite kožu i vraćaju ravnotežu njenom mikrobiomu.
Kreme za atopijski dermatitis sprječavaju dehidraciju kože, smanjuju učestalost upale i smanjuju svrbež. La Roche-Posay Lipikar Baume hrani kožu i obnavlja kožnu barijeru. Formulirano za novorođenčad, djecu i odrasle s vrlo suhom kožom sklonom atopiji i alergijama.
Kupanje
- Voda ne smije biti pretopla, a kupanje ili tuširanje ne bi trebalo trajati dulje od 5-10 minuta.
- Za kupanje valja koristiti dermokozmetičke proizvode primjerene za kožu s atopijskim dermatitisom jer takvi proizvodi ne iritiraju i ne isušuju kožu te čuvaju fiziološki pH kože.
- Nakon kupanja, kožu treba lagano potapkati ručnikom, umjesto brisanja i trljanja.
Nakon kupanja
Unutar 3 minute od kupanja na kožu obavezno treba nanijeti emolijens, mast ili kremu. Njihova uloga je da vlaže kožu, vraćaju potrebne lipide, sprječavaju gubitak vode iz kože i sprječavaju prolazak alergena kroz kožu.
Dokazano je da redovita primjena emolijensa (najmanje 2 puta dnevno) smanjuje potrebu za primjenom lokalnih kortikosteroida.
Na izloženim dijelovima tijela poput lica i ruku, te na pregibima, preporučuje se nanositi emolijens nekoliko puta tijekom dana.
Danas je na tržištu dostupan veliki broj proizvoda s formulacijama čija je sigurnost i učinkovitost potvrđena kliničkim ispitivanjima, a ljekarnik može pomoći u odabiru najprikladnijeg proizvoda s obzirom na njegovu namjenu, intenzitet simptoma i mjesto primjene na koži.
Vanjski podražaji
Djeca s atopijskim dermatitisom imaju izrazito osjetljivu kožu pa treba izbjegavati sve potencijalne iritanse i alergene.
- Prednost treba dati pamučnoj odjeći, a izbjegavati vunenu i sintetičku odjeću.
- Prilikom pranja odjeće treba izbjegavati deterdžente i omekšivače koji zbog dodatka parfema, mirisa, boja i konzervansa mogu iziritirati kožu.
- U zimskim mjesecima simptomi se kod većine oboljelih pogoršavaju čemu dodatno doprinosi centralno grijanje koje isušuje kožu pa prostorije u kojima dijete boravi ne bi trebalo pretjerano zagrijavati, odnosno preporučuje se vlaženje zraka i redovito provjetravanje.
- Čimbenici koji pogoršavaju dermatitis su i različiti alergeni, bilo oni iz okoline poput kućne prašine i grinja, peludi, dlaka kućnih ljubimaca i slično, ili pak alergeni iz hrane, pri čemu se samo kod djece s dokazanom alergijom na hranu iz prehrane trebaju isključiti određene namirnice na koje je dijete alergično.
- Češanje pogoršava stanje kože, a kako bi se ublažilo oštećenje kože prilikom češanja, nokti bi trebali uvijek biti odrezani i glatki. Danas su na tržištu dostupni proizvodi u praktičnim pakiranjima koji se nanose lokalno i predstavljaju brzo rješenje za smanjenje svrbeža.
Dodaci prehrani kod atopijskog dermatitisa
Dodatno, rezultati recentnih studija govore u prilog učinkovitosti probiotika i prebiotika u prevenciji i kontroli simptoma atopijskog dermatitisa.
Naime, dokazano je da primjena probiotika smanjuje pojavnost atopijskog dermatitisa u djece s povišenim rizikom od razvoja istog.
Također, primjena određenih probiotskih sojeva poput laktobacila i bifidobakterija može smanjiti ekcem i ubrzati oporavak barijerne funkcije kože.
Osim toga, preporučuje se i korištenje dodataka prehrani s omega 3 i omega 6 masnim kiselinama.
U sirupu Omega-3 junior sve je povezano s medom, sokom kruške i limuna, a odlična je okusa i potpuno bez mirisa. Sadrži vitamin A, B12, C, D i uzima se nakon jela.
Pozitivan učinak može imati i primjena crijevnih adsorbensa koji poput spužve iz organizma uklanjaju štetne tvari, patogene mikroorganizme i alergene.
Mliječni pripravak za dojenčad s rizikom od razvitka atopijskog dermatitisa koji se priprema u točno određenom omjeru s toplom vodom.
Potrebno je pridržavati se uputa a ako beba ima alergiju na kravlje mlijeko konzultirajte se sa svojim obiteljskim liječnikom.
A u slučaju da dijete ima alergiju na bjelančevine kravljeg mlijeka, preporučujemo Novalac Rice AR. Hrana je bez laktoze, bez glutena, bez bjelančevina životinjskoga podrijetla i bez soje. Priprema se u toploj vodi prema uputama.
Izbjegavanjem čimbenika koji pogoršavaju atopijski dermatitis kod beba i djece, pridržavanjem uputa o pravilnoj njezi kože i primjenom određenih dodataka prehrani, našim mališanima možemo pomoći u smanjenju simptoma bolesti i omogućiti im sretno i bezbrižno djetinjstvo bez suhoće kože i dosadnog svrbeža.