Što su probiotici i koji su najbolji?

Probiotici su i dalje tema brojnih rasprava, a najviše se priča o njima po dolasku hladnijih zimskih mjeseci kad imunološki sustav zahtijeva dodatnu potporu.
Tijelo čovjeka je ekosustav i milijarde mikroorganizama čine zajednicu koja se naziva crijevna mikrobiota. U crijevima žive korisne i štetne bakterije, a crijevna mikroflora je sklona čestim promjenama.
Često se možete osjećati umorno, bez snage, energije i motivacije za ispunjavanje svakodnevnih obveza. Jedan od razloga za takav osjećaj može biti narušena crijevna flora.
Bakterije ulaze u probavni trakt putem hrane koju jedete te ako ne postoji pravilna ravnoteža između onih dobrih i loših, može doći do slabljenja imuniteta.
Ključ je u pravilnom omjeru njihovih snaga, a u nastavku teksta saznat ćete koja je razlika između probiotika i prebiotika, koji su najbolji probiotici i koja je svrha najpoznatijih sojeva bakterija.
Probiotici i prebiotici - razlika
Probiotici i prebiotici se razlikuju prema svojoj svrsi, odnosno možemo reći kako su prebiotici hrana za probiotike. Drugim riječima, prebiotici podržavaju rad probiotika, tako što ih hrane i “održavaju na životu”.
Što su probiotici? Probiotici su mikroorganizmi kao što su korisne bakterije, koji su u određenim i potrebnim količinama izuzetno korisni za opće zdravlje čovjeka.
Što je CFU? CFU (Colony Forming Units) je broj u većini slučajeva izražen u milijardama, a nalazi se ili bi se trebao nalaziti na pakiranjima proizvoda, tj. dodataka prehrani. Broj koji zapravo ne mora značiti ništa ako se ne radi o odgovarajućoj vrsti odnosno soju bakterije.
Ono što je ključno naglasiti je to da bi bakterije ispunile svoju zadaću i zadržale se u probavnom sustavu, one moraju biti žive. O tome ovisi način proizvodnje i njihova sposobnost preživljavanja sve do trenutka konzumacije.
Probiotici (prirodni probiotik) u hrani:
- Jogurt (CFU, koje bakterije sadrži)
- Kefir
- Kimchi
- Tempeh
- Kupus
- Grah
Što su prebiotici? Prebiotici su hrana za korisne bakterije, odnosno neprobavljivi nutrijenti iz hrane kao što su ugljikohidrati biljnog podrijetla. Često se dodaju u mliječne proizvode, a sve kako bi se potaknulo preživljavanje probiotika. Prebiotici su niskog glikemijskog indeksa i kao takvi pogodni za dijabetičare.

Prebiotici (prirodni prebiotik) u hrani:
- Luk i češnjak
- Ječam i zobene pahuljice
- Zelene banane
- Šparoge
- Trešnje
- Kukuruz
- Borovnice
- Integralni kruh
- Krumpir
Konzumacijom navedenih namirnica, može se postići prebiotički učinak na crijevnu mikrobiotu. Škrob iz krumpira je teško probavljiv i može djelovati kao prebiotik pomažući u zaštiti probavnog trakta od loših bakterija.
Drugim riječima, on će poslužiti kao hrana dobrim bakterijama i tako im pomoći u preživljavanju.
Također, unošenjem probiotika i prebiotika istovremeno možete osigurati da crijevna mikroflora postigne ravnotežu puno lakše.
Pokušajte barem jednom tjedno pripremiti jela kao što su varivo od poriluka, palenta s jogurtom i zobena kaša s jogurtom. Posebno ako imate problema s probavom, probavne smetnje, nadutost i loše se osjećate.
Probiotici za odrasle
Za zdravlje probavnog sustava važna je hrana koja se konzumira. Ne samo za zdravlje probavnog sustava već i za proizvodnju serotonina, za postizanje optimalnog dnevnog kalorijskog unosa i općenito normalno funkcioniranje.
Većina čovjekovih problema može nastati u crijevima, a manifestirati se kao depresija, anksioznost, stres, glavobolja i sl. Budući da su crijeva u izravnoj komunikaciji s mozgom, a između ostalog gotovo 90 % serotonina se proizvede upravo u crijevima.
Neke od najprisutnijih vrsta bakterija u crijevnoj mikroflori su: Bacteroides, Bifidobacterium, Clostridium, Eubacterium, Fusobacterium, Peptococcus, Peptostreptococcus. Svaka vrsta bakterije ima na tisuće različitih sojeva.
U nastavku teksta saznat ćete kako i koji probiotik za odrasle odabrati.
Probiotici za žene
Kod žena potreba za probioticima može biti još izraženija nego kod muškaraca. Prije svega zbog hormonalne ravnoteže, vaginalne flore i crijevne mikroflore.
Laktobacili (lat. Lactobacillus) su mikroorganizmi koji su dominantno prisutni u vaginalnom području žena. Poželjni su jer smanjuju pH rodnice i stvaraju laktatnu kiselinu iz glikogena zbog koje se smanjuje broj štetnih bakterija.
Zasigurno ste se susreli s LGG probiotikom, koji je zapravo Lactobacillus rhamnosus GG poseban soj Laktobacila. Različite vrste sojeva imaju različite koristi.
Neravnoteža vaginalne flore može biti “okidač” za brojne probleme intimnog područja.
Probiotici za intimno zdravlje žene koriste se kao dodatak antibioticima, uravnoteženoj prehrani i aktivnom načinu života.
Probiotici za vaginalnu floru zapravo mogu blagotvorno djelovati i na probleme s učestalim mokrenjem te druge zdravstvene tegobe. Najčešće se javljaju bakterijska vaginoza i kandidijaza (gljivična infekcija).
Ipak, kako je odgovor imunološkog sustava individualna stvar, tako i probiotike (prašak, kapsule, tekući dodaci) treba birati prema vlastitim potrebama.
Najbolji probiotici za žene su oni koji odrađuju svoju zadaću. Što znači da je izabran točno određen soj, bez obzira na ukupan broj bakterija.
- Probiotik za zdravlje crijeva i vaginalne flore (kandida).
- 7 sojeva: Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii, Streptococcus thermophilius, Bifidobacterium breve PXN 25, Bifidobacterium longum PXN 30
- Kandida je gljivica čija je prisutnost u ustima, probavnom traktu i rodnici uobičajena pojava.
OMNi BiOTiC FLORA plus+ 28 vrećica
- 4 soja: Lactobacillus crispatus LBV88, Lactobacillus rhamnosus LBV96, Lactobacillus gasseri LBV150N, Lactobacillus jensenii LBV116
- Slobodno korištenje za vrijeme menstruacije
- Ne predstavlja ograničenje kod seksualne aktivnosti i pri izboru kontracepcije
- Može se koristiti za vrijeme trudnoće i tijekom dojenja
Probiotici za muškarce
Probiotici za muškarce mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja raka debelog crijeva i poboljšati funkciju prostate. Osim toga, mogu biti korisni i tijekom korištenja antibiotika, jer sprječavaju oštećenja sluznice crijeva. Mogu biti korisni i kod virusnog proljeva uzrokovanog gastroenteritisom.
Također, pojedina istraživanja su pokazala pozitivan učinak na kvalitetu spermija kod muškaraca, nakon korištenja probiotika. Poboljšanje imunološke rezistencije i ublažavanje alergijskih reakcija mogu biti posljedica konzumacije probiotika.
Kao i kod žena, probiotici za muškarce su dodatak prehrani, te ih je potrebno konzumirati uz uravnoteženu prehranu i zdrav način života.
-
PROBIOTIK + PREBIOTIK
-
6 sojeva: Bifidobacterium animalis W53, Lactobacillus acidophilus W55, Lactobacillus salivarius W57, Enterococcus faecium W54, Lactococcus lactis W58, Lactobacillus casei W56.
-
štiti crijevnu barijeru od štetnih klica, otklanja toksine
Najbolji probiotici za muškarce su oni koji su odabrani za točno određen uzrok problema. Potrebno je voditi brigu o vrsti bakterije, a manje o njihovoj brojnosti u dodacima prehrani.
Probiotici za djecu
Uključivanje probiotika u prehranu djece može biti i dobro i loše. Bebe i djeca su osjetljivog imunološkog sustava, često mogu osjećati nadutost i druge zdravstvene tegobe. U svakom slučaju s obzirom na to da nisu svi probiotici isti, potrebno je zatražiti savjet obiteljskog pedijatra.
Izaberite najbolji probiotik za djecu prema savjetima obiteljskog liječnika i prema potrebama vašeg djeteta.
-
Djeca od 1-12 godine: 1-2 puta dnevno, 1 vrećica.
-
Može se koristiti istovremeno uz antibiotike.
-
za jačanje imuniteta i regulaciju crijevne flore
-
sadrži probiotički kvasac: Saccharomyces boulardii
-
Od prvog dana za majku i dijete
-
u trudnoći i za vrijeme dojenja
-
3 soja: Lactococcus lactis W58, Bifidobacterium lactis W52, Bifidobacterium bifidum W23
Sojevi probiotika i njihovo djelovanje
Poznato je da različiti sojevi probiotika odnosno dobrih bakterija imaju i različita djelovanja. To je zato što je svaki soj specifičan i ima svojstva koja se ne mogu prenijeti na druge sojeve.
U nastavku možete saznati koji probiotik je najbolji za proljev, koji je najbolji za sindrom iritabilnog crijeva, koji je najbolji za jačanje crijevne sluznice, koji probiotik je najbolji za Kandidu i koji je najbolji za imunitet.
Kako odabrati probiotik?
-
Lactobacillus gasseri - podrška za crijevnu barijeru kako bi se dodatno osnažila
-
Lactobacillus plantarum - podrška za sprječavanje vaginalne kandidijaze.
-
Bifidobacterium longum, Lactobacillus helveticus, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus - podrška za borbu protiv sindroma iritabilnog crijeva i zatvora.
-
Lactobacillus rhamnosus - probiotik za sprječavanje oštećenja sluznice crijeva tijekom uzimanja antibiotika.
-
Lactobacillus paracasei i Lactobacillus acidophilus - podrška za jačanje imuniteta.
Nuspojave
Jedna od najčešćih nuspojava nakon početka korištenja probiotika je nadutost koja se događa uslijed prilagodbe mikrobioma.
Budući da svaki organizam drugačije funkcionira i apsorbira sastojke, trajanje nuspojava odnosno njihov prestanak teško je generalizirati. Glavobolja je također moguća pojava, jer se pokreću procesi čišćenja unutar crijeva.
Osim toga, određene vrste probiotika mogu i utjecati na djelovanje određenih lijekova.
Važno je zapamtiti za kraj kako više bakterija na deklaraciji ne mora značiti i bolji proizvod. Ako nuspojave osjećate više od jednog tjedna, pokušajte smanjiti “dozu” ili ju preskočiti.
Pridržavajte se zdrave prehrane i pokušajte biti aktivni tijekom dana, jer usporena probava često se veže za sjedilački način života.
I ono najvažnije, pravilno odabran soj, dovoljan broj dobrih bakterija i njihova vitalnost, ključ su za željeno djelovanje probiotika!