Ubodi insekata - što učiniti?

Ubodi insekata mogu biti neugodni, bolni, pa čak i opasni ako se ne tretiraju pravilno. Zaštita od insekata morala bi biti primarna kada se radi o boravku u prirodi kako bi se izbjegle neželjene reakcije i bolesti.
Insekti koji u našim krajevima najčešće dolaze u kontakt s ljudima su pčele, ose, bumbari, komarci, stršljeni, stjenice, pauci, krpelji pa čak i bubamare.
Ubod insekta često uzrokuje crvenilo, oticanje i svrab, a ponekad može dovesti i do ozbiljnijih alergijskih reakcija.
Bez obzira je li vas ugrizao komarac, osa, pčela ili neki drugi insekt, važno je znati kako reagirati.
U nastavku teksta možete saznati više o insektima koji najčešće obitavaju na našim prostorima, a čiji ubodi izazivaju reakcije. Također, saznat ćete što učiniti kako bi spriječili crvenilo i alergijske reakcije.
Ujed insekta crvenilo i otok
Kada vas ugrize insekt, prva reakcija tijela je često crvenilo i oticanje na mjestu ugriza. Ovo je normalan imunološki odgovor na strane tvari koje insekti ubrizgavaju u kožu.
Crvenilo i otok obično nestaju nakon nekoliko dana, ali mogu biti neugodni. Veličina crvenila na koži govori nam koliko je otrova ostalo u tkivu.
Alergija na ubod insekta
Alergijske reakcije na ubode insekata mogu varirati od blagih do težih pa čak I opasnih po život. Osobe s poznatim alergijama trebaju nositi epinefrinski autoinjektor (EpiPen) i znati kako ga koristiti. Izdaje ga liječnik obiteljske medicine.
Prevencija alergijskih reakcija
Postoji li “prirodni lijek” za ubode insekata? Alkoholni ocat, eterična ulja, kamilica, neven i aloe vera neki su od “prirodnih lijekova” koji mogu svojim sastojcima i mirisima djelovati preventivno na način da odbijaju insekte.
Insekte privlače mirisni parfemi, ali i znoj na koži. Ako primijetite insekte u svojoj blizini nikako nemojte paničariti! To bi moglo dodatno pogoršati stvari i potaknuti insekte na obrambenu reakciju što znači ubod.
Kasnija reakcija na ubod ose i stršljena

Većina osa su predatori, hrane se drugim insektima, kukcima i mušicama.
Ose imaju žalac koji podsjeća na iglu i mogu ubosti više puta za razliku od pčela. Najopasnije su krajem ljeta, jer im ponestaje hrane a razmnožile su se i više nego dovoljno.
Stršljen se također smatra vrstom ose, a može biti izuzetno agresivan i opasan. Njegov otrov sadrži otrovne supstance i napada iz čistog mira.

Simptomi uboda stršljena mogu biti slični kao kod ose, pa stoga i reakcija i djelovanje na simptome. Ipak, ubod stršljena može biti puno opasniji.
Ubodi osa mogu izazvati ozbiljne reakcije, uključujući kasnije reakcije koje se javljaju nekoliko sati ili čak dana nakon uboda. Ove reakcije mogu uključivati izraženije crvenilo, oticanje i bol na mjestu uboda.
Prepoznavanje ozbiljnih simptoma
Ako primijetite simptome poput:
- Intenzivno crvenilo i otok koji se šire
- Teškoće s disanjem
- Vrtoglavica ili nesvjestica
- Ubrzan rad srca
Odmah potražite medicinsku pomoć, jer to mogu biti znakovi ozbiljne alergijske reakcije.
Simptomi alergije na ubod ose i stršljena
Alergijske reakcije na ubod ose mogu varirati od blagih do teških:
Blaže alergijske reakcije
- Crvenilo oko mjesta uboda
- Oticanje koje se širi izvan mjesta uboda
- Umjerena bol i svrbež
Teže alergijske reakcije (Anafilaksija)
- Otežano disanje
- Oticanje lica, usana, jezika ili grla
- Osip (koprivnjača)
- Vrtoglavica ili nesvjestica
- Ubrzan ili nepravilan rad srca
- Mučnina, povraćanje ili proljev
Brza i ispravna reakcija na ubod ose može značajno smanjiti rizik od komplikacija, posebno kod osoba koje imaju izraženu alergiju.
Što učiniti nakon uboda?
- Ako je žalac ostao u koži, pažljivo ga uklonite pincetom kako biste spriječili daljnje širenje otrova.
- Stavljanje leda ili hladnog obloga na mjesto uboda može smanjiti otok i ublažiti bol. Držite led na ubodu 10-15 minuta, s pauzama.
- Ako je moguće, podignite zahvaćeni dio tijela kako biste smanjili oticanje.
- Antihistaminske kreme ili oralni antihistaminici mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
- Nemojte češati upaljeno područje na koži kako se ne bi dodatno iziritiralo
Liječenje alergije na ubod ose i stršljena
Osobe s izraženom alergijom na ubode osa ili stršljena trebaju imati pripremljen plan za hitne slučajeve, što uključuje posjedovanje epinefrinskog autoinjektora (EpiPen).
Ako osjetite simptome anafilaksije, odmah upotrijebite epinefrinski autoinjektor prema uputama.
Nakon primjene EpiPena, odmah pozovite hitnu medicinsku pomoć. Anafilaksija zahtjeva daljnje liječenje u bolnici.
Ako se simptomi ne poboljšaju u roku od 5-15 minuta, može biti potrebna druga doza epinefrina.
Prevencija alergije na ubod ose i stršljena
Prevencija je ključna za osobe s alergijom na ubod ose i stršljena. Poduzimanjem određenih mjera možete smanjiti rizik od uboda. Preporučuje se:
- Izbjegavajte cvjetne vrtove, voćnjake i područja s mnogo smeća, gdje ose često borave
- Izbjegavajte konzumaciju slatkih pića na otvorenom
- Nemojte mahati rukama jer ih tako možete dodatno uznemiriti
- Ako je moguće nosite duge rukave, duge hlače i zatvorene cipele kada ste na otvorenom
- Izbjegavajte šarenu odjeću
- Upotrijebite repelente
- Držite hranu i piće pokrivenima kako ne biste privukli ose
Ubod komarca
Komarci su među najčešćim insektima koji uzrokuju ubode. Njihovi ubodi obično uzrokuju blagu upalu i svrbež. No, u nekim slučajevima mogu prenijeti bolesti poput malarije, groznice ili raznih virusa.
U Hrvatskoj je prisutno oko 50 vrsta komaraca svakog ljeta. Najraširenija vrsta u Hrvatskoj je tigrasti komarac (Aedes albopictus) koji je izuzetno prilagodljiv i brzo se razmnožava.
Osim njega, prisutan je i Culex pipiens prepoznatljiv po nešto “svjetlijim prugama”, prijenosnik je groznice Zapadnog Nila. Još jedna vrsta koja je prijenosnik bolesti je “komarac malaričar” (Anopheles).
Samo ženka komaraca siše krv, a mužjaci se hrane biljnim sokovima. Komarica pronalazi čovjeka prema ugljikovom dioksidu kojeg izdiše (CO2). Prije nego krene sa sisanjem krvi, u kožu izlučuje tvar koja sprječava zgrušavanje krvi.
Ta tvar najčešće uzrokuje crvenilo i oticanje kože i svrbež. Češanjem možete samo pogoršati stanje i dodatno inficirati ranicu.
Prevencija i liječenje ugriza komaraca
Što učiniti da bi spriječili ubod komarca i što nakon uboda?
- Nanesite repelent na kožu i odjeću kako biste smanjili rizik od uboda
Dea Flores repelentni sprej protiv komaraca, sadrži biljno ulje kokosa, karanje, andirobe te eterična ulja lavandina, eukaliptusa limunskog te je izuzetno ugodnog mirisa.
- Koristite kreme i masti koje mogu ublažiti svrbež i u što kraćem vremenu smanjiti otok
Naura family roll-on nakon uboda je proizvod za topikalnu primjenu. Za njegu kože nadražene ubodima insekata i kod svrbeža alergijskog podrijetla.
Njeguje i brzo smiruje neugodne simptome donoseći olakšanje.
Ubod pčele i alergijska reakcija
Žalac pčela je nazubljen što znači da mogu ubosti tek jedanput, nakon čega umiru.
Ubodi pčela mogu biti bolni i često uzrokuju lokalizirane reakcije. Kod nekih ljudi mogu izazvati i ozbiljne alergijske reakcije koje zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.
Liječenje uboda pčele
Zanimljivo je kako postoje terapije ubodom pčela (terapija pčelinjim otrovom), jer se vjeruje da tako mogu izliječiti bolesti kostiju (artritis). U pravilu bol nakon uboda pčele traje kraće i manje je opasan od uboda ose ili stršljena.
Što učiniti nakon uboda pčele?
- Ako je žalac ostao u koži, pažljivo ga uklonite pincetom
- Stavljanje leda na mjesto uboda može smanjiti otok
- Oralni antihistaminici mogu pomoći u ublažavanju simptoma alergije
- Aspirin kao antiupalni lijek može se otopiti u malo vode i primijeniti na upaljeno područje
- Primjenom masti može se smanjiti iritacija i svrbež
Bite away je elektronički uređaj za tretiranje uboda i ugriza insekata. Pruža brzo i učinkovito za olakšanje od svrbeža, boli i oticanja uzrokovanog ubodima i ugrizima insekata.
Koncentrirana toplina dovodi do značajnog ublažavanja svrbeža već 1 minutu nakon tretmana!
Ubod bumbara
Bumbari (Bombus terrestris) spadaju u porodicu pčela, a tijelo im je prekrivenom gustim dlačicama.
Iako su ubodi bumbara rijetki, mogu izazvati bolne reakcije. Bumbari nisu agresivni, ali će ubosti ako se osjećaju ugroženo. Muški bumbar (trut) nema žalac, dok ženka ima.
Nakon uboda bumbara javlja se reakcija organizma koji proizvodi antitijela kao odgovor na otrovne supstance. Može se javiti pad krvnog tlaka i poteškoće s disanjem.
Kako postupiti nakon uboda bumbara?
Ovisno o tome na kojem dijelu tijela se ubod dogodio, potrebno je poduzeti odgovarajuće korake. Na nekim dijelovima koža je tanja i osjetljivija pa bi i lokalna reakcija ili reakcija cijelog tijela mogla biti znatno izraženija. Preporučuje se:
- Primjena hladnih obloga
- Antihistaminski lijekovi
- Izbjegavanje grebanja
Ubod krpelja
Krpelji trebaju krv kako bi rasli i razmnožavali se, pa su tako njihova meta životinje i ljudi. U Hrvatskoj razlikujemo šumskog krpelja i psećeg krpelja.
Poznati su kao prijenosnici bolesti, kao što su pjegava groznica ili meningoencefalitis. Obično se kreću u niskom raslinju, travi i grmlju.
Što učiniti nakon uboda krpelja?
Pokušajte ga sa steriliziranom pincetom uhvatiti što bliže području glave i laganim povlačenjem izvući van.
Nikako nemojte mazati područje na kojem se krpelj nalazi niti ga gnječiti jer ako je zaražen to može dovesti do povećanog izlučivanja supstanci. U slučaju pojave povišene temperature i osipa, liječenje se može vršiti antibioticima.
Kako spriječiti ubod krpelja?
- Izbjegavajte provlačenje kroz grmlje i nisko raslinje u kratkoj odjeći
- Koristite repelente za odbijanje krpelja
Yasenka Tropical Sprej protiv komaraca i krpelja sadrži ikaridin koji odbija insekte, a pogodan je i za djecu i za odrasle.
Nakon dolaska iz prirode, temeljito pregledajte sve dijelove tijela. Što se krpelj duže zadrži pod kožom povećava se mogućnost infekcije.
Najvažnije je ne stvarati paniku jer se stvari tada mogu samo pogoršati. Imajte na umu da većina insekata ima zapravo obrambenu reakciju na vaše kretanje koje smatra prijetnjom.
Koristite prirodne proizvode za primjenu na vlastitoj koži i pokušavajte se pridržavati uputa za boravak na otvorenom.